Ayurvéda

Ayurvéda je systém liečby pochádzajúci z Indie. Vedci zastávajú názor, že je to najstarší dochovaný systém liečby.Ayurveda medicine

Ayur – znamená život a véda – vedenie, poznanie. Je to náuka, poznanie o živote.
Ayurvéda sa zaoberá človekom celistvo, hľadá príčiny chorôb, nezameriava sa na potláčanie príznakov.

Ayurvéda ponúka hlboké porozumenie jedinečnosti každého človeka a jeho tela, mysle a vedomia. Toto pochopenie je základom zdravia a šťastia.

Ayurvéda predstavuje jednoduchú a celostnú formu liečebného prístupu s cieľom lepšie porozumieť seba samým. Snaží sa preniknúť k jadru problému a odhaliť skutočnú príčinu alebo samotný zárodok ochorenia, či už je jeho pôvod v nesprávnej výžive, životných návykoch, dedičnom zaťažení, negatívnom myslení alebo emocionálnej či energetickej nerovnováhe.

Ponúka nám tak pohľad do širších väzieb a súvislostí, ktoré utvárajú a ovplyvňujú náš psychický a fyzický stav.

Ayurvéda apeluje predovšetkým na vedomú prevenciu a zdravý životný štýl, pretože ochorenie je vždy jednoduchšie liečiť v počiatočnom štádiu než v pokročilom, kedy už vo väčšine prípadov dochádza k poškodeniu telesných tkanív.

Pôvod všetkých ochorení je zo 70% ukrytý v nesprávnej životospráve. Preto úspech ayurvédskej liečby závisí hlavne na konzumácii správnej stravy a taktiež na našej ochote zmeniť v každodennom živote niektoré doterajšie  návyky a stereotypy, ktoré často stoja pri koreni našich zdravotných problémov.

Správny postoj, pevná vôľa a odhodlanie vyriešiť svoj zdravotný problém sú vždy začiatkom úspechu.

 

Marma terapia

 

Marma znamená skryté alebo tajné. Marma sa definuje ako bod alebo križovatka na tele.

Marmy sú miestom, kde tečie Prána – životná energia.

Správnou manipuláciou Mariem je možné smerovať pránu k odstráneniu blokád, zlepšenie energetickej priechodnosti, čerpať zo skrytej energetickej rezervy, nadviazať spojenie s prúdmi prírodných a životných síl. 

 

 

Veľkosť mariem je rôzna, pripomínajú akupunktúrne body tradičnej čínskej medicíny, tykajú sa ale väčšej oblasti tela.

Marmová terapia je efektívna ajurvédska metóda, ktorá je využiteľná pre široké spektrum zdravotných problémov.

Sushruta Samhita (otec Ajurvédy), popisuje 107 Marma bodov. Keralská škola pracuje s 365 Marmovými bodmi. Aktívnou prácou s týmito bodmi sa dá riešiť mnoho zdravotných problémov.

Dodnes je Marmová terapia rešpektovanou súčasťou Ajurvédy.

Nás tuto terapiu učil Dr. Neel Venugopal, B.A.M.S, ktorý pôsobí v Centre pre Ajurvédu, Jógu a Marmu v Indii v Kerale.

 

Marma terapia sa doporučuje:

  • necitlivosť končatín
  • bolesti chrbta
  • časté bolesti hlavy a migrény
  • problémy so kĺbami a svalmi
  • nespavosť a chronická únava
  • poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť
  • nechutenstvo a tráviace problémy
  • chronické respiračné problémy

 

Shirodhara

 

v sanskrite znamená „shiro“ – hlava a „dhara“ – tok.
Je to výnimočne účinná relaxačná terapia, pri ktorej dochádza k hlbokému uvoľneniu nervového systému pomocou aplikácie jemného prúdu teplého liečivého oleja na oblasť hlavy, čela, tzv. tretie oko. Procedúra prebieha v polohe ležmo.
Shirodhara je jednou z najúčinnejších ayurvédskych terapií pre odstránenie bolesti hlavy, migrény, bolesti krčnej chrbtice, nespavosti. Okrem toho má aj podporné účinky pre krvný obeh, vyživovanie vlasov a vlasovej pokožky.
Shirodhara celkovo upokojuje myseľ a uvoľňuje stres.

 

 

Kati Vasti

Kati Vasti

Táto terapia je zameraná na odstránenie bolesti chrbta. Využíva sa špeciálne cesto z cícerovej múky, ktorá je umiestnené v tvare kruhu na bolestivé miesto a potom sa plní teplým sezamovým olejom. Olej zabezpečí prehrievanie svalov a uvoľňuje napätie. 

Kati Vasti je veľmi starou terapiou, ktorá zlepšuje pružnosť chrbtice, odstraňuje kŕče, bolesti a spazmy. Je vhodným ošetrením pri Spondylóze.

 

 

 

Mobilný fyzioterapeut