Ayurvéda

Ayurvéda je systém liečby pochádzajúci z Indie. Vedci zastávajú názor, že je to najstarší dochovaný systém liečby.Ayurveda medicine

Ayur – znamená život a véda – vedenie, poznanie. Je to náuka, poznanie o živote.
Ayurvéda sa zaoberá človekom celistvo, hľadá príčiny chorôb, nezameriava sa na potláčanie príznakov.

Ayurvéda ponúka hlboké porozumenie jedinečnosti každého človeka a jeho tela, mysle a vedomia. Toto pochopenie je základom zdravia a šťastia.

Ayurvéda predstavuje jednoduchú a celostnú formu liečebného prístupu s cieľom lepšie porozumieť seba samým. Snaží sa preniknúť k jadru problému a odhaliť skutočnú príčinu alebo samotný zárodok ochorenia, či už je jeho pôvod v nesprávnej výžive, životných návykoch, dedičnom zaťažení, negatívnom myslení alebo emocionálnej či energetickej nerovnováhe.

Ponúka nám tak pohľad do širších väzieb a súvislostí, ktoré utvárajú a ovplyvňujú náš psychický a fyzický stav.

Ayurvéda apeluje predovšetkým na vedomú prevenciu a zdravý životný štýl, pretože ochorenie je vždy jednoduchšie liečiť v počiatočnom štádiu než v pokročilom, kedy už vo väčšine prípadov dochádza k poškodeniu telesných tkanív.

Pôvod všetkých ochorení je zo 70% ukrytý v nesprávnej životospráve. Preto úspech ayurvédskej liečby závisí hlavne na konzumácii správnej stravy a taktiež na našej ochote zmeniť v každodennom živote niektoré doterajšie  návyky a stereotypy, ktoré často stoja pri koreni našich zdravotných problémov.

Správny postoj, pevná vôľa a odhodlanie vyriešiť svoj zdravotný problém sú vždy začiatkom úspechu.

Abhyanga

v sanskrite znamená „abhyangam“ – masírovať

Táto účinná ayurvédska olejová masáž je zameraná na celé telo, hlavu, chodidlá a dlane. Teplým olejom sa masírujú marmové body, uzlové body či križovatky prúdenia energie v organizme.
Masáž nie je tlaková, ale jemná a uvoľňujúca.

Abhyanga zvyšuje produkciu bielych krviniek a protilátok, ktoré zabezpečujú ochranu proti vírusom a chorobám. Blahodárne pôsobí na organizmus, spomaľuje proces starnutia a dodáva vitalitu. Zvyšuje funkčnosť svalstva, zjemňuje pleť a pôsobí priaznivo na kvalitu pokožky. Už tisíce rokov sa používa na získanie zdravia, zlepšenie spánku a dlhovekosť.

Svedan box

je unikátna bylinná sauna, ktorá sa používa nielen v ayurvédskej medicíne
Zdravotné účinky na organizmus:
– uvoľňuje ztuhnuté šľachy, väzy a kĺby
– odvádza z tela toxíny pomocou potných žliaz
– omladzuje celé telo a pokožku
– teplá bylinná para otvára kožné póry a tým napomáha lepšiemu vstrebávaniu masážneho oleja po masáži
– vďaka použitým bylinám navodzuje príjemnú relaxáciu tela i mysle

 

Shirodhara

v sanskrite znamená „shiro“ – hlava a „dhara“ – tok.
Je to výnimočne účinná relaxačná terapia, pri ktorej dochádza k hlbokému uvoľneniu nervového systému pomocou aplikácie jemného prúdu teplého liečivého oleja na oblasť hlavy, čela, tzv. tretie oko. Procedúra prebieha v polohe ležmo.
Shirodhara je jednou z najúčinnejších ayurvédskych terapií pre odstránenie bolesti hlavy, migrény, bolesti krčnej chrbtice, nespavosti. Okrem toho má aj podporné účinky pre krvný obeh, vyživovanie vlasov a vlasovej pokožky.
Shirodhara celkovo upokojuje myseľ a uvoľňuje stres.

Mobilný fyzioterapeut