Vracajú sa k tradícii starých mám. Zoznámte sa s pijavicou lekárskou

co je fyzioterapiut
Fyzio…čoo? Fyzioterapeut!!!
7 septembra, 2018
Liečba pijavicou lekárskou
Endometrióza, neplodnosť, cysty – liečba PIJAVICAMI lekárskymi
26 februára, 2019

Trápi vás vysoký krvný tlak, cukrovka či kŕčové žily? Aj pri týchto problémoch vám môže pomôcť hirudoterapia, teda liečba pijavicou lekárskou.

 

Už naši predkovia vedeli, že pijavica pôsobí na zdravie človeka pozitívne, nevedeli však, prečo. Mysleli si, že tento drobný živočích im vysaje zlú krv. Telu však nepomáha to, čo si pijavica berie, ale naopak, čo dáva – do krvi totiž vpravuje okolo 150 bioaktívnych látok – enzýmov. Tie znižujú krvný tlak, pomáhajú predchádzať vzniku infarktu, zlepšujú imunitný systém, detoxikujú organizmus, majú aj protiopuchové či analgetické účinky a pomáhajú pri poúrazových a pooperačných stavoch. Tento pre niektorých ľudí nesympatický živočích si v posledných rokoch opäť vylepšuje reputáciu aj pod Tatrami.

Liečivé účinky pijavice lekárskej na ľudské telo sú známe už päťtisíc rokov z prastarej medicíny Ajurvédy. V Rusku aj na Ukrajine sa dokonca hirudoterapia študuje na lekárskych fakultách ako samostatný päťročný odbor a napríklad v Rakúsku prepláca poisťovňa liečenie niektorých kozmetických diagnóz.

Dobrá správa najmä pre dámy je, že účinné látky pijavice pomáhajú proti celulitíde a spomaľujú aj proces starnutia kože. Jedna teória hovorí, že práve pijavice sú pôvodom legendy o krásnej „krvavej“ Báthoryčke. U nás sa po dlhoročnej prestávke liečba pijavicami opäť dostáva do povedomia. „Na Slovensku to funguje asi 15 rokov. Odvtedy mnohí ľudia začali chápať, že prírodná liečba je pre nich najvhodnejšia a chemikálie riešia len v najkrajnejšom prípade. Hirudoterapia je u nás stále v plienkach,“ vraví fyzioterapeut Juraj Choma z Ayurfyzio – Fyzioterapeutického poradenského centra v Poprade.

Centrum funguje už rok a pol a jeho služby využíva stále viac klientov. Ľudia sú však opatrní a najviac dajú na odporúčania svojich známych, ktorým pijavice pomohli. Okrem toho, navštevujú ich skôr ženy ako muži, tí sú totiž podľa Juraja Chomu väčší „strachopudi“.

Na chronické ochorenia aj „seknuté kríže“

Na prvom sedení vám na telo aplikujú jednu pijavicu, na druhom tri, na treťom päť a na ďalších už záleží od váhy človeka. Pijavicu použijú vždy len na jedno sedenie. Medzi aplikáciami je prestávka štyri až sedem dní.

  • Pri akých problémoch vám pomôže hirudoterapia:
  • kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia dýchacích ciest, svalové a kostrové problémy, neurologické, gynekologické a pôrodnícke ochorenia, kožné ochorenia, ochorenia močových ciest, pohlavných ústrojov, choroby uší, nosa, krku, niektoré dentálne choroby, ochorenia očí, hormonálne problémy, depresie, cukrovka

„Toto je základný vzorec, ale každý človek je individuálny a každé ochorenie tiež. Jedna kúra predstavuje 15 stretnutí, potom je mesiac až dva pauza a následne môže človek kúru opakovať. Zvyčajne sú potrebné tri kúry, je to približne rok liečby,“ vysvetľuje Juraj Choma. Treba však pamätať na to, že hirudoterapia „prináša ovocie“ zvyčajne až po pár mesiacoch. Nemožno očakávať, že 30-ročné chronické ochorenia zmiznú po jednom sedení. Látky začínajú účinkovať po pár týždňoch alebo mesiacoch,  ale ich účinky sa prejavujú ešte po ukončení liečenia.

„Látky aj naďalej pôsobia a riešia aj ďalšie ochorenia. Môže to byť prevencia infarktu alebo mozgovej príhody, ak je v krvnom obehu trombus, o ktorom sa ešte nevie. Počas doby, kedy tu človek chodí, sa procesy môžu len naštartovať,“ vraví fyzioterapuetka z Ayurfyzio – Fyzioterapeutického poradenského centra Jana Grünvalská. Pri akútnych stavoch sa prikladajú pijavice inak. Ak vás napríklad„sekne v krížoch“, aplikujú vám väčší počet pijavíc v kratšej dobe. Výsledky tak človek vidí už po krátkom čase.

Lieči aj psychické problémy

Podtatranci využívajú hirudoterapiu kvôli kŕčovým žilám, cukrovke, vysokému krvnému tlaku či zápalovým ochoreniam. „Mali sme napríklad pani, ktorá mala nešpecifický zápal v tele. Po zhruba ôsmich opakovaniach zápal zmizol. Išla potom k lekárovi na krv a zápal tam nebol. Ďalší pán mal preťaženú ruku. Nemohol už udržať nič v ruke a nechcel brať lieky, lebo mu nerobili dobre na žalúdok. Bol asi osemkrát na pijavice, zlepšenie pociťoval už po štvrtej aplikácii,“ hovorí Juraj Choma.

Pijavica lekárska vám dokáže pomôcť aj proti depresiám. „Dokonca aj keď človek nepociťuje psychické problémy a chodí na pijavice, cíti sa oveľa lepšie, pretože v látkach, ktoré pijavice vylučujú, je aj endorfín šťastia,“ vraví Jana Grünvalská.

 

Podtatranské noviny/2018/04

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mobilný fyzioterapeut